خواب نوزاد درشب

توصیه های کاربردی برای خواب نوزاد در شب
خواب نوزاد در شب
نوزادان شب ها چندین بار پدر و مادر خود را از خواب بیدار می کنند. این روند ممکن است مدت ها ادامه داشته باشد و حسرت یک خواب خوب را به دل پدر و مادر بگذارد. به خصوص که این بی خوابی ها می تواند زمینه ساز یا تشدید کننده افسردگی پس از زایمان مادر باشد. بنابراین بهتر است با دانستن چند روش ساده هم به نوزاد خود و هم به خواب خود و همسرتان کمک کنید.
هر چه نوزاد شما خواب شب بهتری داشته باشد در طول روز نیز سر حال تر و خوشرو تر است و هم امکان یادگیری بهتر و تعامل بیشتر با محیط برایش ایجاد می شود. در اینجا به چند راهکار ساده اما در عین حال کاربردی اشاره می کنیم.

دلایل مختلفی برای بی خوابی، بدخوابی، و کم خوابی و گریه نوزادان نظیر دل درد، تب، اسهال، کثیف بودن پوشک، ابتلا به بیماری خاص، و … وجود دارد. بنابراین پیش از اصرار به خواباندن نوزاد بی تاب و کلافه خود همه این موارد را بررسی کنید.

قبل از خواب نوزاد را حمام کنید توجه کنید که نوزاد در حین استحمام خسته می شود و سریع تر به خواب عمیقی فرو می رود. آب گرم نوزاد را آرام می کند و باعث ریلکس شدن و آرامش عضلات او می شود. اگر بتوانید حین استحمام با آب گرم بدن نوزاد خود را ماساژ هم بدهید برای آرامش نوزاد بسیار مفید خواهد بود.

از روغن و اسانس اسطوخودوس استفاده کنیدپس از استحمام می توانید به بدن نوزاد خود روغن اسطوخودوس نیز بمالید. این روغن یک شل کننده و ریلکس کننده طبیعی است و باعث القای حس خواب به نوزاد می شود. جالب است بدانید شامپویی که از قدیم و تا به حال برای نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد حاوی روغن اسطوخودوس است.اگر می ترسید نوزادتان بر اثر استحمام پیش از خواب سرما بخورد یا هر شب امکان حمام کردن وجود ندارد می توانید قبل از خواب بالش نوزادتان را به اسانس اسطوخودوس آغشته کنید اما از تماس مستقیم پوست نوزاد با آن جلوگیری کنید و ملحفه ای تمیز روی آن پهن کنید و سپس نوزاد خود را روی آن بخوابانید.

لازم به ذکر است که برخی نوزادان ممکن است به اسطوخودوس حساسیت داشته باشند. بنابراین ابتدا مقدار بسیار اندکی از روغن یا اسانس این گیاه استفاده کنید و اگر حساسیتی ایجاد نکرد می توانید مقدار بیشتری از آن استفاده کنید.ماساژ دادن نوزاد در این مورد بهتر است در ابتدا روش های صحیح ماساژ نزاد را یاد بگیرید تا خطری او را تهدید نکند. ماساژ دادن بدن نوزاد، انجام حرکات کششی و بازی کردن با دست و پای او می تواند او را خسته کند و در نتیجه زودتر به خواب برود. برای ماساژ دادن بدن او می توان از روغن کودک نیز استفاده کرد.

کلیه حقوق برای وب سایت بیبی شو محفوظ است. طراحی سایت و سئو توسط روبیک