چطور می‌توانید کودک خود را به خواب عادت دهید؟

چطور می‌توانید کودک خود را به خواب عادت دهید؟

در اینجا نکاتی برای کمک به کودکتان آمده است:

علائم نشان دهندهٔ خسته بودن او را یاد بگیرید.در ۶ تا ۸ هفتهٔ اول، اکثر نوزادان نمی‌توانند هر بار بیشتر از دو ساعت بیدار بمانند. اگر بیش از این زمان او را بیدار نگه دارید، ممکن است بیش از حد خسته شود و مشکل به خواب برود. حواستان به علائم خستگی او باشد. آیا چشمانش را می‌مالد؟

گوش‌هایش را می‌کشد؟ یا چشمانش دارند خواب می‌روند؟ اگر این علائم یا هر علامت خواب آلودگی دیگری را در او دیدید، سعی کنید او را بخوابانید. خیلی زود حس ششم شما زمان خواب او را به شما هشدار می‌دهد و خود به خود می‌فهمید که چه زمانی آمادهٔ خواب است.

تفاوت بین شب و روز را به او بیاموزید بعضی از بچه‌ها مثل جغد شب می‌مانند (چیزی که شما شاید در دوران بارداری کمی تجربه کرده باشید) و درست وقتی که می‌خواهید بخوابید، کاملاً بیدار می‌مانند. چند روز اول کاری از دستتان بر نمی‌آید. ولی با گذشت دو هفته می‌توانید تشخیص شب از روز را به او بیاموزید.

در طول روز وقتی هوشیار و بیدار است، تا جایی که می‌توانید با او تماس داشته باشید، خانه و اتاق او را روشن نگه دارید و سعی نکنید که سر و صدای همیشگی خانه مثل صدای تلفن، تلویزیون و ماشین ظرف شویی را کمتر کنید. اگر موقع شیر خوردن به خواب می‌رود، بیدارش کنید. شب که از خواب بیدار می‌شود، با او بازی نکنید، میزان نور و صدا را کم کنید و با او صحبت نکنید. به زودی متوجه می‌شود، شب زمان خوابیدن است.

او را به زمان خواب عادت بدهید! هرگز برای شروع زود نیست. کار ساده‌ای است، به عنوان مثال تعویض پوشک در زمان خواب، لالایی خواندن، بوسیدن و شب بخیر گفتن برای شروع، او را به زمان خواب عادت خواهد داد.

به او فرصت بدهید که خودش به خواب برود این کار را از ۶ یا ۸ هفتگی می‌توانید شروع کنید. چطور؟ جودی می‌ندل معاون مدیر مرکز اختلالات خواب در بیمارستان کودکان فیلادلفیا و نویسندهٔ کتاب «خوابیدن در تمام شب» می‌گوید: وقتی که نوزاد خواب آلود، اما هنوز بیدار است، او را بخوابانید.

می‌ندل با تکان دادن (گهواره‌ای) و بغل کردن مخالف است. او می‌گوید: «پدر و مادر‌ها فکر می‌کنند که خیلی زود است، هر کاری انجام دهند فایده‌ای نخواهد داشت. اما این طور نیست. اگر تا هشت هفته اول هر شب کودکتان را با تکان دادن بخوابانید، بعد از این مدت چرا انتظار چیز دیگری داشته باشد؟»

اما همه با این شیوه موافق نیستند. برخی از والدین ترجیح می‌دهند بچه‌شان را با تکان دادن یا بغل کردن بخوابانند چون فکر می‌کنند این شیوه طبیعی‌تر است و به خاطر اینکه از این کار لذت می‌برند و کودک نیز راحت‌تر به خواب می‌رود یا ظاهراً هیچ راه دیگری موثر نیست، از این شیوه استفاده می‌کنند.

کلیه حقوق برای وب سایت بیبی شو محفوظ است. طراحی سایت و سئو توسط روبیک