تمیز کردن چوب

تمیز کردن چوب، لکه های چربی و آب ایجاد شده بر روی وسایل چوبی را از بین ببرید

برای پاک کردن ام دی اف ابتدا گرد و خاک آن را ا یک دستمال خشک بگیرید. سپس می توانید یکی از روش های زیر را پیاده سازی نمایید :

1- استفاده از اتو

اگر لکه آب ایجاد شده تازه است، یک دستمال خشک روی لکه قرار داده سپس اتوی بدون بخار و گرم (داغ نباشد) بر روی دستمال قرار دهید تا لکه محو گردد.

2- استفاده از روغن گیاهی

یک دستمال خشک را برداشته و کمی روغن گیاهی بر روی آن بریزید و سپس روی میز چوبی خود بکشید، این کار را آنقدر ادامه دهید تا لکه پاک گردد.

3- سس مایونز !!!

یک روش عجیب اما واقعی برای پاک کردن لکه های مختلف از روی سطوح پارچه ای، استفاده از مخلوط مایونز و آب است. به این صورت که مایونز را به خوبی با آب مخلوط کرده و هم بزنید سپس آن را بر روی محل لکه قرار داده و به آن به مقدار سه ساعت زمان دهید تا لکه را به خود جذب کند و بعد از آن، مخلوط مایونز و آب را پاک کرده و با دستمال نسبتا خیس محل لکه را پاک کنید. این روش برای لکه های موجود بر روی صندلی های میز ناهارخوری مناسب است چرا که لکه های این مکان عمدتا چرب هستند و با این روش به راحتی پاک می شوند.

4- روغن زیتون +پودر سنگ جلا

راه حل دیگری که برای از بین بردن لکه های وسایل چوبی و سرویس خواب کودک و خودتان پیش روی شماست، استفاده از مقداری روغن زیتون به همراه پودر سنگ جلا ( پودر سنگ جلا یک ماده پاک کننده مخصوص چوب بوده که برای تمیز کردن و برق انداختن بر روی سطوح چوبی از آن استفاده می شود) می باشد.هر دو ماده را بر روی دستمالی ریخته و سپس بر روی لکه بکشید و این کار را آنقدر ادامه دهید تا لکه پاک شود.

5- استفاده از شامپو فرش

در مرحله بعد می توانید مقداری شامپو فرش را در آب حل نموده و با اسفنج بر روی کابینت بکشیم تا به خوبی تمیز شود.در مرحله ی بعد سطح کابینت ها را با یک دستمال نم دار پاک کنید تا مواد شوینده از سطح آن ها پاک شود. توجه داشته باشید که دستمال شما حتما نم دار باشد نه خیس!و در مرحله ی آخر با دستمال خشک سطح آن را تمیز کنید تا رطوبت باقی مانده از بین برود.نکته ی دیگر اینکه در تمیز کردن کابینت ها هرگز از اسکاچ های زبر یا سیم های ظرفشویی استفاده نکنید، چون این لوازم باعث خش افتادن روی سطح کابینت می‌شود. به جای این کار از یک اسفنج نرم یا دستمال های مخصوص کمک بگیرید.

6- روغن زیتون + لیموترش

اگر روی وسایل چوبی خانه شما لکه‌ای افتاده که پاک نمی‌شود یا اگر چوب‌ها خراشیدگی دارند، می‌توانید یک فنجان روغن زیتون را با آب نصف لیموترش مخلوط کنید و آن را با یک دستمال روی چوب بمالید.بعد از چند بار کشیدن دستمال روی چوب، لکه‌ها و خراش‌ها محو خواهند شد.این ترکیب واکس خوبی هم برای پارکت‌هاست، به شرطی که بسیار کم از آن استفاده کنید. تزیینات عاج روی چوب را می توان با کمک چوب پنبه که روی سر یک چوب کبریت پیچیده شده و کمی به آب و شوینده ضعیف آغشته شده است، تمیز کرد. بعد از این مرحله با کمی پنبه که در آب فرو برده اید، آن را دوباره تمیز و در پایان با پارچه ای کتانی سطح عاج را خشک کنید.

7- تمیز کردن با بخار آب

یکی از آسان ترین و در دسترس ترین وسایل برای تمیز کردن مبلمان و وسایل چوبی وانواع سرویس خواب ، دستگاه های بخارشوی هستند. این دستگاه ها با بخار آب داغ باعث می شوند که اکثر لکه ها بجز جوهر خودکار و خود نویس، به راحتی پاک شوند. برای پاک کردن لکه ی جوهر از روی پارچه ها و وسایل چوبی می توانید از شیر و یک اسفنج استفاده کنید و پس از تمیز شدن کامل محل آلودگی، جای آن را با شامپوی مبل یا شامپو فرش تمیز کنید و اگر یک سطح چوبی است بهتر است جای شیر باقیمانده را با یک دستمال نمدار تمیز کنید.

8- تمیز کردن برچسب کاغذی

اگر کاغذی به لوازم چوبی منزل شما چسبیده است و مایلید آن را بکنید هیچ وقت با یک کارد یا تیغ و نظایر آن به جان آن نیفتید چرا که با این عمل به لوازم چوبی شما آسیب وارد می آورد. در چنین مواقعی بهتر است از هر نوع روغن های مایع کمک بگیرید به این صورت که چند قطره روغن روی کاغذ بریزید و لحظه ای صبر کنید سپس با پارچه نرمی مالش دهید و این عمل را آن قدر تکرار کنید تا کاغذ به کلی از چوب کنده شود. برای برطرف کردن برچسب ها و عکس برگردان های کهنه و قدیمی می توان از سرکه استفاده کرد به این صورت که آنها را با سرکه خیس کنید و لحظه ای صبر کنید سپس به آرامی با تکه پارچه ای آن را پاک کنید.

9- خمیر دندان

یکی دیگر از روش های سریع برای از بین بردن لکه های روی پارچه ی مبلمان یا صندلی ها و یا حتی میز های چوبی، استفاده از خمیر دندان است. اما باید توجه داشته باشید که برای این کار نباید از خمیر دندان های ژله ای استفاده کنید و باید از نوع خمیر دندان های سفید رنگ باشد تا بیشترین اثر بخشی را داشته باشد. برای پاک کردن لکه به وسیله ی خمیر دندان، باید یک لایه از آن را با یک وسیله مانند کاردک یا چاقو بر روی سطح به آرامی بمالید و بعد از گذشت پنج الی ده دقیقه، آن را با یک کاردک یا چاقوی تمیز از روی سطح پاک کنید و باقیمانده ی خمیر دندان را با دستمال نمدار پاک کنید و بوسیله ی سشوار یا پنکه محل را خشک کنید.

نکته ها:

• برای استفاده از روش ذکر شده برای کابینت های ام دی اف ابتدا روی قسمت کوچکی تست کنید و سپس باقی کابینت را با این محلول تمیز کنید.

• اگر صنایع چوبی از نوع خاصی چوب یا مواد به کار رفته ساخته شده است حتما همراه دستور العملی عرضه شده اند که آن ها را با دقت دنبال کنید.

• روشی دیگر که برای تمامی کابینت ها می توان به کار برد، استفاده از محلول نصف آب و نصف سرکه است که می توانید استفاده کنید و تاثیر شگفت انگیز آن را ببینید.

• لکه ها را هر چه زودتر تمیز کنید کار راحت تری برای از بین بردنشان خواهید داشت پس زمان را از دست ندهید.

کلیه حقوق برای وب سایت بیبی شو محفوظ است. طراحی سایت و سئو توسط روبیک