تاریخچه سیسمونی

سیسمونی (به سانسکریت: Sismuni ) عبارت است از رخت و لباس و لوازم خواب و حمام نوزاد اول.
در فرهنگ برخی مناطق ایران رسم بر آن است که برای نوزادِ اول وسایل موردنیاز، توسط خانوادهٔ عروس تهیه می‌شود و به خانهٔ عروس و داماد می‌فرستند.
 
آداب سیسمونی :
سیسمونی را بعد از ماه ششم و معمولاً در ماه‌های طاق (فردِ) حاملگی و اغلب در ماه هفتم می‌فرستادند. در روز ارسال اقلام تهیه شده معمولاً خانوادهٔ داماد برای ناهار به خانهٔ پدر عروس دعوت می‌شده‌اند.
 
در گذشته، سیسمونی از این موارد تشکیل می‌شده‌است:
اقلام سیسمونی در قدیم :
یک تا هفت قباچه (در سایزهای گوناگون برای نوزاد توخشتی (تازه‌متولدشده) تا کودک سه یا چهار ساله. کلاه کوچک به تعداد لباس‌ها از جنس ترمه یا مخمل آستردار برای زمستان و از جنس اطلس برای تابستان. همچنین لچک سفید و کمرچین و سینه‌بند پنبه‌ای از جنس ململ یا ابریشم (به تعداد لباس‌ها، کهنه از جنس چیت، مشمع، تشکچه، بالشتک پَر قو یا پشم شتر، قنداق، گوشواره و النگو برای دختر و کارد چوبی با غلاف مخمل برای پسر، یک عدد ننو (گهوارهٔ تابستانی) و یک گهوارهٔ چوبی، رختخواب بچگانه، پستانی (وسیله‌ای پارچه‌ای که در آن نبات می‌گذاشتند و کار پستانک‌های پلاستیکیِ امروزی را می‌کرده‌است)، آردِ برنج، زعفران و هل، عروسک پنبه‌ای (برای دختر) و اسب چوبی، تیله و مهره برای پسر به‌همراه انواع طلسماتاز جمله اقلام اصلی سیسمونی که مادران باید به فکر آن ها باشند می توان به لباس نوزاد، وسایل غذاخوری، وسایل حمل، بهداشت و حمام، کالای خواب، تزیینات و دکوراسیون اتاق خواب کودک، اسباب بازی و …. اشاره کرد.

اقلام اصلی سیسمونی

سرویس خواب نوزاد – ظروف ذخیره و حمل شیر نوزاد – ظروف و سرویس غذا‌خوری نوزاد.
پیش‌بند ، شیردوش ، شیشه شیر ، پستانک ، دندان‌گیر فلاکس و بطری آب ، بشقاب،  – فین‌گیر ، قیچی و ناخن‌گیر مخصوص نوزاد – زیر‌پوش ، کلاه، شلوار نخی، دستکش بی‌پنجه، سرهمی – شامپو و لوسیون بدن، کرم سوختگی، پودر بچه – سرویس حوله و پتوی نوزاد – عروسک ، کالسکه و کری‌یر، کیف وسایل نوزاد – زیرانداز برای تعویض پوشک – کفش و پاپوش نوزاد

کلیه حقوق برای وب سایت بیبی شو محفوظ است. طراحی سایت و سئو توسط روبیک